آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی نحوه افزایش فروش با نرم افزار crm

  بررسی نحوه افزایش فروش با نرم افزار crm

  کسب درآمد بالا و افزایش میزان فروش، هدف اصلی و نهایی تمامی مشاغل است. اما آنچه که به عنوان ستون اصلی یک کسب و کار در نظر گرفته می‌شود، درآمد نیست بلکه مشتریان است. بدیهی است که یک بیزینس بدون داشتن مشتری، هیچ درآمدی کسب نخواهد کرد. از این رو، حفظ روابط قوی با مشتریان برای ادامه حیات یک کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از روش‌های عالی و پربازده جهت دستیابی به این هدف نیز استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM است که بهره گیری از آن در چندین سال اخیر رشد چشمگیری در میان کسب و کارهای مختلف داشته است.

  افزایش فروش با نرم افزار crm یکی از کارکردهای اصلی این سیستم است که با درک و شناخت بیشتر مشتریان می‌تواند هر جنبه‌ از چرخه فروش، از اولین مواجه مشتری تا رسیدن به مرحله خرید را بهبود بخشد. یک CRM فروش عالی برای شرکت‌های بزرگ و کوچک می‌تواند جادوی خود را نه تنها در بخش ارائه خدمات به مشتری، بلکه در بخش افزایش میزان فروش نیز انجام دهد. اما چگونه فرآیند فروش خود با crm را بهینه کنیم؟

  مدیریت فروش با CRM بسیار ساده است و تنها کافی است با قابلیت‌ها و امکانات نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری آشنایی داشته باشید و آنها را به صورت هدفمند در کسب و کار خود اجرا نمایید. در ادامه این مطلب نحوه افزایش فروش با نرم افزار crm را به شما آموزش می‌دهیم و تاثیر آن در رشد و پیشرفت کسب و کارها را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. با وبکده همراه باشید.

  تاثیر crm بر میزان فروش

  همانطور که می‌دانید CRM یا مدیریت ارتباط با مشتری یک رویکرد استراتژیک و هدفمند است که با استفاده از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات به بهبود برقراری روابط با مشتریان و ارتقای سطح کیفی ارائه خدمات به آنها کمک می‌کند. تاثیر crm بر میزان فروش به قدری است که امروزه طیف گسترده‌ای از بازاریابان، مدیران و صاحبان مشاغل از نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری در جهت رشد و پیشرفت کسب و کار خود استفاده می‌کنند؛ زیرا از طریق crm می‌توانید علایق، سلایق و ترجیحات مشتریان را بشناسید و محصولات و خدمات خود بر در راستای پاسخگویی به نیازهای آنان ارائه دهید.

  اولین تاثیر مهم CRM بر میزان فروش، توانایی بهبود فرآیندهای فروش است. با استفاده از نرم ‌افزارها و سامانه‌های CRM، کسب و کارها می‌توانند تمامی مراحل فروش را به ‌طور موثر و کارآمد و از طریق ثبت اطلاعات مشتری، پیگیری سفارشات و پیش ‌فروش‌ها، مدیریت فرصت‌های فروش و غیره مدیریت کنند. با انجام این امور، فرآیند فروش بهبود پیدا می‌کند و همچنین سرعت و دقت انجام آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه تعداد معاملات موفق و در نهایت نیز میزان فروش شما به طرز چشمگیری در مقایسه با گذشته رشد پیدا خواهد کرد.

  دومین تاثیر crm بر میزان فروش را می‌توانیم در توانایی تحلیل و شناخت بهتر مشتریان خلاصه کنیم. سامانه‌های CRM معمولا دارای قابلیت‌ تحلیل داده هستند که به کسب و کارها کمک می‌کنند تا نیازها و ترجیحات مشتریان را شناسایی کنند. با در اختیار داشتن این اطلاعات می‌توانید استراتژی‌های موثرتری را برای جذب و حفظ مشتریان خود تدوین و اجرا کنید. ارائه خدمات و محصولاتی که متناسب با نیازهای مشتریان هستند، منجر به افزایش رضایت و وفاداری آن‌ها و درنهایت افزایش میزان فروش افزایش شما خواهد شد.

  از دیگر تاثیرات crm بر میزان فروش مشاغل می‌توانیم به قدرت بهبود ارتباط با مشتریان اشاره کنیم. با داشتن پایگاه داده کامل اطلاعات مشتریان و تاریخچه تعاملات، کارکنان فروش و خدمات مشتریان می‌توانند ارتباط موثرتری با مشتریان برقرار کنند. این ارتباط شامل ارسال اطلاعیه‌ها و پیام‌های خاص، ارائه مشاوره‌های سازنده و حل مشکلات مشتریان به طور سریع و دقیق است. برقراری ارتباطات بهتر و موثرتر با مشتریان موجب ایجاد حس اعتماد و رابطه طولانی مدت میان آن‌ها و شما می‌شود که این امر تاثیر مستقیمی بر میزان فروش‌تان خواهد داشت.

  بنابراین با بهره گیری از CRM و استفاده بهینه از آن به راحتی می‌توانید فرآیندهای فروش خود را بهبود بخشید و روابط پایداتری با مشتریان برقرار نمایید. تمامی موارد ذکر شده در نهایت منجر به افزایش میزان فروش کسب و کارها و ایجاد فضای رقابتی قوی در بازار خواهند شد.

  بیشتر بخوانید: CRM چیست؟

  چگونه فرآیند فروش خود با crm را بهینه کنیم؟

  بهینه سازی فروش به فرآیند بهینه سازی یا به حداکثر رساندن عملکرد شما بر اساس فرآیندها، موفقیت‌ها و یا شکست‌های گذشته است. هدف هر فرآیند بهینه سازی فروش، افزایش نرخ تبدیل فروش در یک کسب و کار به منظور افزایش سود و میزان کارایی آن است.

  اما چگونه فرآیند فروش خود با crm را بهینه کنیم؟ برای بهینه سازی فرآیند فروش خود از طریق سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، روش‌ها و اقدامات مختلفی وجود دارد که برخی از مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

  افزایش میزان فروش با crm

  کسب اطلاعات مشتریان

  بدست آوردن اطلاعات دقیق و جامع درباره مشتریان در فرآیند بهینه سازی و افزایش فروش با نرم افزار crm بسیار ارزشمند و در عین حال مهم و حیاتی است. از طریق CRM می‌توانید اطلاعات شخصی، تاریخچه خرید، تماس‌ها و تعاملات پیشین با مشتریان را بدست آورید و آن‌ها را در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره نمایید.

  این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا با مشتریان خود به صورت موثر و هدفمند در ارتباط باشید و نیازها و ترجیحات آن‌ها را به طور دقیق‌تر درک کنید. زمانی که بدانید مشتریان دقیقا به چه چیزی نیاز دارند و یا به دنبال چه چیزهایی هستند، قطعا بهتر می‌توانید نیازهای آنها را برآورده سازید و استراتژی‌های خود را بر اساس پاسخگویی به نیاز مشتریان خود تدوین کنید.

  هماهنگی میان اعضای تیم‌ها

  CRM به شما کمک کند تا اطلاعات بدست آمده از مشتریان را به راحتی میان اعضای تیم فروش و سایر بخش‌ها مانند بازاریابی و خدمات مشتریان به اشتراک بگذارید. انجام این کار موجب بهبود هماهنگی، تعاملات و همکاری میان اعضای مختلف تیم‌ها شده و در نتیجه کیفیت خدمات شما ارتقا پیدا می‌کند. تمامی این مراحل نیز در نهایت منجر به افزایش رضایت و ایجاد وفاداری در مشتریان خواهد شد.

  اتوماسیون فرآیندهای فروش

  با استفاده از CRM می‌توانید فرآیندهای فروش خود را اتوماسیون کنید تا کیفیت و سرعت خدمات رسانی به مشتریان بهبود پیدا کند. برای خودکارسازی فرآیندهای فروش خود می‌توانید از ابزارها و قابلیت‌های CRM برای ثبت سفارشات، پیگیری فرصت‌های فروش، ایجاد پیش ‌فاکتورها و فاکتورها، برنامه‌ ریزی قرار ملاقات‌ها و غیره استفاده نمایید. این اتوماسیون یا خودکارسازی موجب افزایش میزان بهره‌ وری، کاهش خطاهای نیروی انسانی و همچنین بهبود سرعت و کارایی فرآیند فروش شما خواهد شد.

  تحلیل داده‌ها و شناخت الگوها

  از قابلیت‌های تحلیلی CRM استفاده کنید تا الگوها و روندهای خرید مشتریان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. با تحلیل داده‌های مشتریان می‌توانید فرصت‌های جدید را تشخیص دهید، استراتژی‌های بازاریابی خود را بهینه ‌سازی کنید و از آنها در جهت بهبود کیفیت محصولات و خدمات خود استفاده نمایید.

  ایجاد گزارشات و آنالیزهای تجاری

  سامانه‌های CRM معمولا قابلیت تولید گزارشات و تحلیل‌های جامع را دارند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید داده‌های موجود را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات مربوط به عملکرد فروش را بدست آورید. این اطلاعات شامل میزان فروش، تراکنش‌های موفق، میزان تبدیل فرصت‌های فروش، زمان ‌بندی معاملات و غیره است. با دسترسی به این داده‌های مهم و کلیدی می‌توانید مشکلات و نقاط ضعف فروش را شناسایی کنید، استراتژی‌های جدید را تدوین کرده و تصمیمات تجاری خود براساس داده‌های قابل اعتماد بگیرید.

  با انجام این اقدامات به راحتی می‌توانید فرآیند فروش خود از طریق crm را بهبود بخشید و از آنها در جهت خلق فرصت و افزایش درآمد استفاده نمایید.

  تاثیر crm بر میزان فروش

  افزایش فروش با نرم افزار crm

  برای افزایش فروش با نرم افزار crm باید با نحوه راه اندازی و قابلیت‌های آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید از این برنامه در جهت رشد و ارتقای میزان فروش محصولات و خدمات خود استفاده نمایید. در این بخش شما را با مراحل نصب، راه اندازی و نحوه افزایش فروش با نرم افزار crm آشنا خواهیم کرد.

  مرحله اول: پیاده ‌سازی نرم ‌افزار CRM

  در اولین قدم برای ورود به مسیر افزایش فروش با نرم افزار crm ابتدا باید نرم‌ افزار موردنظر را در سازمان خود پیاده ‌سازی و اجرا کنید. مراحل راه اندازی نرم افزار crm فروش شامل تهیه و نصب نرم‌ افزار و سپس تنظیمات اولیه و سفارشی ‌سازی آن به ‌منظور تطبیق با نیازهای شرکت شماست. در این مرحله باید فرآیندهای کسب و کار و نیازهای خاص شرکت خود را در نرم ‌افزار CRM پیکربندی کنید.

  مرحله دوم: ثبت اطلاعات مشتریان

  پس از نصب نرم افزار CRM باید در قسمت مخصوص مشتریان، تمامی اطلاعات موجود درباره مشتریان خود را ثبت کنید. این اطلاعات شامل نام، شماره تماس، آدرس، ایمیل و سایر اطلاعات مرتبطی است که از مشتریان خود بدست آورده‌اید. در این بخش همچنین می‌توانید تاریخچه خرید، تعاملات قبلی و سایر جزئیات را نیز به منظور بهبود روند پاسخگویی به نیاز مشتریان و در نهایت افزایش میزان فروش، ثبت نمایید.

  مرحله سوم: رصد و پیگیری فرصت‌های فروش

  در قسمت فرصت‌های فروش می‌توانید فرصت‌های فروش فعلی و پتانسیلی خود را ثبت کنید. هر فرصت فروش شامل اطلاعاتی مانند نام مشتری، تاریخچه تعامل، محصول یا خدمت مورد نیاز، مراحل فروش و زمان بندی است. با رصد و پیگیری فرصت‌های فروش به راحتی می‌توانید فرآیند فروش خود را بهبود بخشید و اطمینان حاصل کنید که هیچ فرصتی به اشتباه از دست نرفته است.

  این مرحله در فرآیند افزایش فروش با نرم افزار crm از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا در صورت با از دست دادن فرصت‌های طلایی فروش، عملا شانس خود برای جلب توجه و اعتماد طیف گسترده‌ای از مشتریان بالقوه را از دست می‌دهید و وارد مراحل بعدی این سفر نخواهید شد.

  مرحله چهارم: برقراری تعامل با مشتریان

  با استفاده از ابزارهای ارتباطی در نرم ‌افزار CRM می‌توانید با مشتریان خود به طور موثر در تعامل باشید. برقراری ارتباط با مشتریان از طریق روش‌های مختلفی همچون ارسال ایمیل‌، پیامک، برقراری تماس‌ تلفنی، تعامل در شبکه‌های اجتماعی مختلف و برنامه‌ ریزی قرار ملاقات‌ها امکان پذیر خواهد بود.

  با انجام این اقدامات می‌توانید روابط خوبی با مشتریان خود برقرار کرده و نیازها و ترجیحات آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن درک کنید. بدین ترتیب بسیار سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید خدمات خود را در راستای پاسخگویی و مرتفع ساختن نیازهای مشتریان ارائه دهید.

  افزایش فروش با crm

  مرحله پنجم: ارسال اطلاعیه‌ها و پیام‌های شخصی ‌سازی شده

  با استفاده از قابلیت‌های CRM فروش می‌توانید به مشتریان خود اطلاعیه‌ها و پیام‌های شخصی‌ سازی شده ارسال کنید و آنها را با خود همراه سازید. ارسال پیام شخصی سازی شده به مشتری یعنی محتوای پیام شما باید طوری باشد که انگار به طور اختصاصی برای مشتری x نوشته شده است. یکی از بهترین روش‌های ارسال پیام شخصی سازی برای مشتریان که فروشگاه‌ها و کسب و کارهای بزرگ از آن استفاده می‌کنند این است که در ابتدای پیام، نام مشتری را ذکر کنید تا با خواندن اولین کلمات نسبت به خواندن ادامه متن پیام شما ترغیب شود.

  متن این پیام‌ها برای مشتریان جدید می‌تواند پیام تشکر بابت اعتماد و خرید از مجموعه شما، برای مشتریان فعلی نیز پیامی با محتوای تشکر بابت خرید مجدد و وفاداری آن‌ها و برای تمامی مشتریان نیز ارائه یک تخفیف ویژه برای خریدهای بعدی باشد. این پیام‌های شخصی ‌سازی شده، میزان رضایت و وفاداری مشتریان را افزایش می‌دهد و انگیزه خرید مجدد از شما را در آنها ایجاد خواد کرد.

  مرحله ششم: تحلیل داده‌ها و ثبت گزارش ‌

  با استفاده از ابزارهای تحلیلی نرم ‌افزار فروش CRM می‌توانید داده‌های موجود را تحلیل کنید و گزارشات مربوط به عملکرد فروش، رضایت مشتریان و نتایج کمپین‌های بازاریابی را تهیه نمایید. این گزارش‌ها به شما کمک می‌کنند تا عملکردتان در زمینه فروش را به طور کامل ارزیابی کرده و تصمیمات آتی خود را بر اساس داده‌های منطقی و حقیقی بگیرید، نه بر اساس پیش بینی و آزمون و خطا!

  با اجرای این مراحل و استفاده بهینه از نرم ‌افزار CRM می‌توانید میزان فروش خود را افزایش دهید و در بلندمدت نیز به اهداف فروش‌تان دست پیدا کنید. البته مهم است که تیم فروش و سایر اعضای تیم شما درک کاملی از نحوه استفاده از نرم ‌افزار CRM را داشته باشند و به صورت مداوم با آن کار کنند. افزایش فروش با crm در صورت اجرای دقیق و صحیح مراحل بالا، چندان دشوار و پیچیده نیست و تنها کافی است بتوانید اطلاعات دقیق مشتریان خود را بدست آورید و از این داده‌ها به منظور بهبود ارائه خدمات به آنها استفاده نمایید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس برندسازی «بمان»

  "Baman" branding agency

  مأموریت ما در «بمان» طراحی و توسعه‌ی وبسایت اختصاصی و حرفه‌ای است. ما در طول ۱۷ سال فعالیت در حوزه برندسازی، افتخارِ طراحی 480 وبسایت تخصصی را برای کسب‌وکارهای مختلف داشته‌ایم. ما بر این باوریم که وبسایت صرفاً یک نرم‌افزار نیست، بلکه یک دفتر کار مجازی است که می‌باید هویت و احساس کسب‌وکار را به مخاطبان خود معرفی و منتقل کند.

  رزرو مشاوره