راهنمای کامل سئو عکس
سئو و دیجیتال مارکتینگ

راهنمای کامل سئو عکس


دوشنبه 03 آبان 1400
10 دقیقه
آنچه در این مقاله میخوانید

  سئو عکس یا سئوی تصاویر (Image SEO) یکی از آیتم‌های مهم در چک لیست سئوی داخلی (On Page SEO) وب سایت محسوب می‌شود که نقش مهمی را در رتبه بندی یک صفحه ایفا می‌کند. از این رو بهینه سازی تصاویر برای کسب جایگاه بهتر در موتور جستجوی گوگل یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. عکس‌ها تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری یک سایت و جلب توجه کاربر به مطالب آن دارند و به همین دلیل انتخاب تصاویر مناسب و بهینه سازی آنها موجب افزایش ترافیک ارگانیک یک سایت خواهند شد.

  قطعا هر کسی از خواندن یک کتاب و یا مجله‌ای که سراسر متن است و هیچ عکسی ندارد، خیلی سریع خسته می‌شود و ممکن است تا انتها آن را نخواند. محتواهای متنی یک وب سایت نیز درست مانند همین کتاب‌‌ها و مجلات هستند و برای جلب توجه و ترغیب مخاطب نسبت به مطالعه ادامه آن باید دارای عکس‌های جذاب باشند. زیرا در غیر این صورت کاربر به سرعت صفحه را ترک کرده و وارد صفحه‌ای جدید می‌شود. به همین جهت برای جلوگیری از پرش کاربر و افزایش میزان بازدید از سایت خود باید به انتخاب تصاویر مناسب که بخشی از فرآیند سئو عکس محسوب می‌شود، توجه ویژه داشته باشید. در ادامه این مطلب مفهوم دقیق سئوعکس و تاثیر عکس در سئو یک وب سایت را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  سئو عکس چیست

  سئو عکس چیست؟

  سئو عکس به فرآیند بهینه سازی تصاویر یک وب سایت اشاره دارد تا موتورهای جستجو به راحتی بتوانند آنها را پیدا کنند. سئو کردن تصاویر موجب بهبود رتبه بندی و جایگاه مطالب در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌شود و به دنبال آن نیز میزان بازدید روزانه از وب سایت را افزایش خواهد داد. فرآیند بهینه سازی تصاویر شامل عناصری همچون نوع تصویر، سایز، زمان بارگذاری، بهینه سازی Alt Text و استفاده از کلمات کلیدی در نام فایل تصاویر است.

  سئو عکس یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در پروسه پیاده سازی سئو داخلی سایت است که متاسفانه اغلب نادیده گرفته می‌شود؛ اما این بدان معنا نیست که سئوی تصاویر اهمیت چندانی در رتبه بندی یک وب سایت ندارد. در حقیقت اگر به سئوی تصاویر وب سایت خود توجه نداشته باشید، توانایی و قابلیت صفحه خود را برای دریافت لینک، ایندکس شدن و افزایش ترافیک ارگانیک به شدت کاهش می‌دهید. از این رو در هنگام پیاده سازی سئو داخلی سایت حتما به بهینه سازی تصاویر خود نیز توجه داشته باشید تا بتوانید جایگاه بهتری در صفحات جستجوی گوگل بدست آورید.

  چک لیست سئو تصاویر

  همانطور که اشاره کردیم بهینه سازی و سئو عکس ها یکی از آیتم‌های مهم و تاثیرگذار برای کسب جایگاه و رتبه بهتر در موتورهای جستجوی مختلف است. عناوین و عکس‌های یک وب سایت در واقع اولین مواردی هستند که یک کاربر در هنگام بازدید از یک صفحه و یا خواندن یک مطلب به آنها توجه می‌کند. بنابراین اگر تیترها و عکس‌های جذابی برای وب سایت خود انتخاب نکنید، توجه طیف گسترده‌ای از کاربران را از دست خواهید داد. به زبان ساده‌تر بهینه سازی یا سئو عکس ارتباط مستقیمی با میزان بازدید از یک وب سایت دارد و در صورتی که به صورت اصولی انجام شود به راحتی می‌تواند رتبه آن را در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل ارتقا دهد.

  برای بهینه سازی و سئو کردن تصاویر وب سایت خود باید چندین فاکتور مهم را در نظر داشته باشید و آنها را مطابق با استانداردهای گوگل در عکس‌های خود پیاده کنید. در این بخش آیتم‌های مهم در چک لیست سئو تصاویر وب سایت را به همراه نحوه اجرای آنها را به شما آموزش خواهیم داد. مهم‌ترین مواردی که برای بهینه سازی عکس‌های وب سایت و مطالب خود باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

  انتخاب عکس مرتبط و باکیفیت

  اولین قدم در فرآیند پیاده سازی سئوی تصاویر، انتخاب عکس‌هایی مناسب و با کیفیت است. یعنی باید عکس‌های خود را متناسب با رویکرد وب سایت و محتواهای آن انتخاب کنید تا کاربر در نگاه اول مجذوب آنها شده و نسبت به مطالعه مطالب و یا بازدید از وب سایت شما ترغیب شود. قرار دادن عکس‌های خاص و مناسب، تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری یک صفحه و محتوای متنی آن دارد و موجب جلب توجه بازدید کنندگان خواهد شد. بنابراین در انتخاب عکس‌های خود دقت کنید تا بتوانید اولین مرحله از چک لیست سئو تصاویر را با موفقیت پشت سر بگذارید.

  بهینه سازی تصاویر سایت

  تغییر نام تصویر

  تغییر نام پیش فرض عکس‌ها یکی دیگر از اقدامات مهم در جهت بهینه سازی تصاویر است زیرا نام یک عکس، آدرس و عنوان آن را برای خزنده‌های گوگل مشخص می‌کند. بنابراین، پس از انتخاب عکس مناسب حتما نام آن را تغییر دهید و از کلمات کلیدی اصلی و فرعی که برای مطلب خود در نظر گرفته‌اید، برای نام جایگزین استفاده نمایید. اسامی جایگزین بهتر است به زبان انگلیسی باشند و تا حد امکان دارای عدد و علائم نگارشی نباشند.

  استفاده از Alt Text (متن جایگزین)

  اگر مقالات وب سایت خود را از طریق پنل وردپرس تولید می‌کنید، در بخش بارگذاری تصاویر و یا پرونده‌ها علاوه بر نام اصلی باید یک نام جایگرین نیز برای عکس خود انتخاب نمایید. متن جایگزین در واقع نامی توصیفی برای عکس مورد نظر است که معمولا از میان کلمات کلیدی فرعی و مترداف مقاله انتخاب می‌شود. این متن برای زمانی کاربرد دارد که سرعت وب سایت شما در بارگذاری مطالب پایین آمده است و تصاویر برای کاربران آپلود نمی‌شوند. در این صورت متن جایگزین تا زمان بارگذاری تصویر مورد نظر برای کاربر نمایش داده می‌شود.

  افزودن Title

  در پنل وردپرس پس از انتخاب نام اصلی و جایگزین برای تصاویر، بخش دیگری به نام «عنوان» وجود دارد که در زیر عکس‌ها برای کاربران نمایش داده می‌شود. بنابراین برای تایتل و یا عنوان تصایر خود نیز از عبارات کلیدی و مرتبط با متن خود استفاده کنید تا سئو عکس های خود را ارتقا دهید.

  انتخاب فرمت مناسب برای تصویر

  فرمت‌های JPEG ، PNG و GIF به عنوان رایج‌ترین فرمت‌های تصاویر موجود بر روی وب شناخته می‌شوند و هر یک از آنها از روش‌های فشرده سازی خاصی استفاده می‌کنند. یعنی حجم عکس‌ در هر یک از این فرمت‌ها متفاوت است. حجم عکس‌ها نیز در زمان آپلود صفحه مورد نظر تاثیر بسزایی خواهد داشت و از آنجایی که زمان بارگذاری صفحه برای سئوی آن اهمیت بسیاری دارد، باید در انتخاب فرمت عکس‌های خود دقت زیادی داشته باشید. وظیفه شما این است که بهترین و مناسب‌ترین فرمت را برای تصاویر خود انتخاب کنید و بدون پایین آمدن کیفیت‌ آنها، حجم عکس‌ها را کاهش دهید تا سریع بارگذاری شوند. فرمت JPEG یکی از کاربردی‌ترین فرمت‌های عکس است که دارای کیفیت بالا و حجم پایینی نسبت به سایر فرمت‌ها است.

  آموزش سئو تصاویر

  تغییر اندازه تصاویر

  پس از انتخاب فرمت مناسب برای عکس‌ها اکنون باید اندازه آنها را مطابق با ابعاد وب سایت خود تغییر دهید تا در نتایج جستجوی کاربر به درستی نمایش داده شوند. یعنی شما باید تصویر خود را با حداکثر عرض مورد نیاز در وب سایت آپلود کنید تا فرآیند سئو عکس شما به صورت اصولی و استاندارد انجام شود. در صورت متناسب نبودن اندازه تصویر با ابعاد صفحه، وب سایت به صورت اتوماتیک اقدام به تغییر ابعاد تصویر خواهد کرد که این کار موجب افزایش حجم عکس خواهد شد. افزایش حجم عکس نیز سرعت بارگذاری وب سایت را افزایش می‌دهد. بنابراین سعی کنید خودتان پیش از آپلود تصاویر در وب سایت، ابعاد آنها را کنترل و تنظیم کنید.

  کاهش حجم عکس ها

  در این مرحله از فرآیند سئو عکس باید حجم تصاویر را بدون پایین آمدن کیفیت آنها کاهش دهید تا سریع‌تر بارگذاری شوند. زمانی که حجم تصاویر بالا باشد مسلما زمان بارگذاری و نمایش آنها نیز افزایش پیدا می‌کند و این امر تاثیرات منفی بسیاری بر سئوی وب سایت شما خواهد داشت. برای فشرده سازی تصاویر بدون کاهش کیفیت آنها می‌توانید از ابزارهای مختلفی همچون برنامه فوتوشاپ، Optimizilla، CompressNow و یا Online Image Optimizer استفاده کنید.

  تغییر EXIF تصاویر

  کلمه EXIF مخفف عبارت Exchangeable Image File است که به معنای فایل تصویری قابل بوده و با تغییر آن می‌توانید سئو عکس های خود را بهبود بخشید. تمامی عکس‌ها دارای کدهای مشخصی هستند که خزنده‌های گوگل در زمان بررسی و امتیازدهی به SEO یک صفحه، آنها را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهند. با ویرایش و تغییر اگزیف پیش فرض عکس‌ها و جایگزین کردن عبارات کلیدی و یا آدرس وب سایت خود می‌توانید سئوی تصاویر خود را ارتقا دهید. برای ویرایش EXIF تصاویر خود می‌توانید از طریق محیط ویندوز و یا برنامه فوتوشاپ اقدام نمایید.

  فعال کردن Lazy Load

  گزینه Lazy Loading یا لودینگ تنبل به قابلیتی اشاره دارد که تصاویر یک وب سایت با اسکرول کردن صفحه توسط کاربر به صوردت خودکار بارگذاری و نمایش داده می‌شوند. یعنی کاربر برای مشاهده عکس‌ها و یا ویدیوهای صفحه شما نیازی نیست آنها را دانلود کند؛ بلکه مرورگر این کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. بنابراین فعال کردن این گزینه، سرعت بارگذاری تصاویر وب سایت شما را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد و دیگر نیازی نیست کاربر برای مشاهده تمامی محتواهای تصویری شما زمان زیادی را صرف دانلود آنها کند.

  استفاده از افزونه سئوی تصاویر

  اجرا و پیاده سازی برخی از مواردی که تا به اینجا در چک لیست سئو تصاویر مورد بررسی قرار دادیم، کمی تخصصی هستند و به دانش و مهارت خاصی نیاز دارند. اما برخی افزونه‌های کمکی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید آیتم‌های مختلف سئو عکس را به راحتی اجرا کنید. در این بخش چندین افزونه سئوی عکس پرکاربرد را به شما معرفی می‌کنیم:

  تاثیر سئو عکس در سئو

  • افزونه EWWW Image Optimizer: بهینه سازی خودکار تمامی تصاویر موجود در یک وب سایت
  • افزونه Yoast: تحلیل کلی کیفیت محتوای متنی، تصویری و رعایت اصول و قواعد سئو در وب سایت
  • افزونه WP Smush: بهینه سازی حجمی تصاویر وب سایت به صورت یک جا و یا تکی
  • افزونه Kraken Image Optimizer: فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر بدون پایین آوردن کیفیت آنها

  در نظر گرفتن این موارد در فرآیند پیاده سازی سئو عکس مزایای بسیاری را برای وب سایت شما به دنبال خواهد داشت و رتبه آن را در صفحه نتایج موتورهای جستجو بهبود می‌بخشد. سئوی تصاویر در واقع بخشی از سئوی محتوا در نظر گرفته می‌شود و در کنار تولید محتوای حرفه‌ای و جذاب برای وب سایت خود باید به موارد موجود در چک لیست سئوی تصاویر نیز توجه داشته باشید.

  بهینه سازی تصاویر چه مزایایی برای یک وب سایت دارد؟

  همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، بهینه سازی تصاویر مزایای بسیاری را برای یک وب سایت به همراه دارد و موجب ارتقای جایگاه و رتبه آن در نتایج جستجو می‌شود. بهبود رتبه یک وب سایت نیز ارتباط مستقیمی با میزان بازدید از آن خواهد داشت زیرا در این صورت ترافیک ارگانیک صفحه شما افزایش پیدا خواهد کرد و کاربران بیشتری از آن بازدید می‌کنند. علاوه بر این، زمانی که کاربران عبارات کلیدی و مرتبط با مقالات شما را در گوگل سرچ می‌کنند و وارد بخش Image می‌شوند با مشاهده تصاویر مرتبط با آن عبارات، بر روی آنها کلیک می‌کنند و سپس به وب سایت شما هدایت می‌شوند. بنابراین سئو عکس می‌تواند مطالب شما را در نتیجه سرچ کاربران نمایش دهد و به دنبال آن میزان بازدید از سایت را افزایش خواهند داد. از این رو با رعایت سئوی تصاویر به خزنده‌های گوگل کمک می‌کنید تا موضوع عکس‌ها را شناسایی کرده و آنها را در نتیجه جستجوی کاربران نمایش دهد.

  بهینه سازی تصاویر همچنین سرعت بارگذاری وب سایت را افزایش می‌دهد که این موضوع نیز تاثیر بسزایی بر جایگاه آن در صفحه نتایج جستجو خواهد داشت. بنابراین نقش و تاثیر سئو تصاویر در تعیین رتبه و جایگاه یک وب سایت غیر قابل چشم پوشی است زیرا با رعایت استانداردهای ساده اما کاربردی آن می‌توانید وب سایت خود را در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو قرار دهید. البته در کنار رعایت این موارد باید به آیتم‌های دیگر سئو از جمله سئوی محتوا نیز توجه داشته باشید تا بتوانید جایگاه برتر صفحه خود در گوگل را حفظ کنید و روزانه میزبان بازدیدکنندگان بسیاری باشید. پس اگر می‌خواهید بدون صرف هزینه‌های گزاف، ترافیک ارگانیک وب سایت‌تان را افزایش دهید حتما به موارد اشاره شده در چک لیست سئو عکس توجه داشته باشید و آنها را به صورت دقیق پیاده کنید تا هم به جذابیت بصری وب سایت خود کمک کنید و هم جایگاه بهتری در گوگل بدست آورید.