آموزش وب مستر تولز گوگل
شبکه

آموزش وب مستر تولز گوگل


سه‌شنبه 16 تیر 1394
10 دقیقه
آنچه در این مقاله میخوانید

  وبمستر تولز چیست؟

  ثبت سایت در وبمستر تولز و یا سرچ کنسول نقش زیادی در رتبه و ارتقا آن دارد. این سرویس که از سوی موتورهای جستجو از جمله گوگل ارائه شده امکان جست و جو و مدیریت خزنده‎ها‎ یا Crawler‎ها‎، ایندکس شدن صفحات سایت، دنبال کردن کلمات ورودی و به طور کلی اطلاعات جامع صفحات سایت و حتی مشکلات احتمالی موجود در ساختار سایت را دارا می‎باشد. قبل از به وجود آمدن وبمستر تولز، مدیران وب سایت‌ها از طریق فایلی به نام robots.txt برای جلوگیری از دسترسی به برخی صفحات استفاده می‎کردند.

  وبمسترتولز چیست

  مزایای وبمستر تولز یا سرچ کنسول

  وب مستر تولز یک سرویس رایگان است که این امکان را برای مدیران سایت‎ها‎ فراهم می‎کند تا بتوانند به بررسی وضعیت نمایه سازی و مشاهده سئو سایت خود بپردازند.

  از طریق وبمستر می‎توان فهمید چه سایت‎ها‎یی به سایت پیوند داده و تعداد کاربرانی که از طریق این لینک‎ها‎ وارد شده اند را برآورد کرد. از این طریق می توان تمام ایرادها و مشکلات سایت را مشاهده و برای رفع آن اقدام نمود.

  آموزش قدم به قدم وبمستر تولز

  وبمستر تولز دارای چندین مرحله است که در زیر گام به گام آن را شرح می‎دهیم:

  مرحله اول: ابتدا با ایجاد یک ایمیل در موتورهای جستجو همچون گوگل و سپس از طریق ساخت اکانت در گوگل، وارد حساب کاربری خود ‎شوید.

  مرحله دوم: در این مرحله روی این لینک کلیک می‎کنید: https://www.google.com/webmasters که با کلیک کردن بر روی Sign in to Webmaster Tools به صفحه بعدی وارد می‎شوید و سایت خود را لاگین می‎کنید.

  مرحله سوم: پس از ورود آدرس سایت، روی کلید قرمز رنگ سمت راست به نام ADD SITE کلیک کنید.

  وبمسترتولز چیست

  مرحله چهارم : در مقابل شما یک کادر باز می‎شود که در آن آدرس کامل سایت را باید وارد نمایید.

  مرحله پنجم : در این مرحله شما باید به گوگل ثابت کنید که صاحب اصلی سایت هستید که برای این کار باید سایت را Verify کنید. به این معنا که گوگل به شما یک کد یا یک فایل HTML ارائه می‎دهد و شما پس از دریافت باید آن را روی ‎ها‎ست خود در فولدر www و در تگ در بین کد ها‎ی قالب سایت قرار دهید و سپس روی قسمت VERIFY کلیک نمایید.

  مرحله ششم: استفاده از ابزار وب مستر تولز برای ارتقا سطح کیفی سایت در این مرحله صورت می‌گیرد که باید به صفحه Home برگردید و روی لینک سایت خود که با تصویر سایت شما مشخص شده است، کلیک کنید.

  آموزش منوهای سمت چپ و راست وبمستر تولز (سرچ کنسول)

   

  Site Dashboard: در این قسمت لیست سایت‎ها‎یی که ثبت شده قابل ملاحظه هستند که شما می‎توانید آنها را حذف، انتخاب، و بطور کلی مدیریت کنید.

  Site Messages: این قسمت شامل پیام‎ها‎یی است که وب مستر برای مشکلات احتمالی و یا هر کار دیگری به شما ابلاغ می‎کند.

  Search Apperance: این منو با سایت شما در موتور جستجوی گوگل مرتبط است که شامل قسمت‎ها‎ی زیر می‎شود.

  Sructured Data : این قسمت که با الگو دهی به داده‎ها‎ی سایت مربوط می‎شود به گوگل می‎فهماند که اطلاعات سایت در چه حوزه ای قرار دارد.

  Data Highlighter : داده‎ها‎ی سیستماتیک در این بخش به کمک وبسمتر تولز نوشته می‎شوند.

  Edit example page در این قسمت می‎توانید الگو‎ها‎یی را که در بخش Data Highlighter به گوگل معرفی کرده‎اید را ویرایش نمایید.

  Html Improvements : در این بخش می‎توان مشکلاتی که در سایت رخ می‎دهد مثلا مشکلات کپی صفحات یا شباهت توضیحات متا تگ و تگ عنوان را اصلاح نمود.

  Sitelinks : در این قسمت می‎توان نمایش تعداد بازدیدکنندگان را از گوگل درخواست نمود. این امر اختیاری است .

  وبمسترتولز چیست

  تب Search Traffic که خود شامل قسمت‎ها‎ی زیر است:

  ۱- Search Analytics : در این بخش می‎توان آمار دقیق تعداد نمایش سایت، تعداد کلیک‎ها‎، تعداد درخواست‎ها‎ی موجود در سایت و رتبه هر صفحه را مشاهده نمود.

  ۲- Links To Your Site : در این قسمت می‎توان تعداد لینک‎ها‎یی که به سایت پیوند زده شده‎اند را به همراه منبع آنها مشاهده کرد.

  ۳- Internal Links : در این قسمت می‎توان ساختار لینک بیلدینگ داخلی در سایت را ارزیابی نمود.

  ۵- International Targeting : این بخش به موقعیت شناسی سایت کمک می‎کند که اگر از کدهای محلی در سایت استفاده شده باشد، در این بخش مشاهده می‎باشند.

  ۶- Mobile Usability : اگر قالب سایت شما به لحاظ ریسپانسیو با مشکلی مواجه شود، محل و نوع ایراد به صورت نمایش داده می‎شود.

  تب Google Index که شامل قسمتهای زیر می‎باشد:

  Index Status : وضعیت ایندکس شدن سایت توسط گوگل در این قسمت قابل مشاهده است.

  Content Keywords : در این قسمت کلمات کلیدی با اولویت بیشترین به کمترین نمایش داده می‎شوند که البته گوگل حروف اضافه همچون به، با، از و ... را در نظر نمی‌گیرد.

  وبمسترتولز چیست

   Blocked Resources : در این بخش منابعی و قسمت‌های را که شما بلاک کرده اید، مشاهده می‌‎شود.

  ۴- Remove Urls : آدرس‎ها‎ی حذف شده در این قسمت قابل مشاهده هستند.

  تب Crawl که خود در برگیرنده موارد زیر می‌‎باشد:

  ۱- Crawl Error : خطاهایی که توسط گوگل تشخیص داده می‏شود در این قسمت نمایش داده می‌‎شود تا شما بتوانید آنها را ویرایش کنید.

  ۲- Crawl Stats : در این قسمت وضعیت کرال شدن سایت در 3 ماهه اخیر قابل مشاهده است.

  ۳- Fetch As Google : یکی از مفیدترین ویژگی‎ها‎ی وبمستر تولز همین بخش که از طریق آن می‌‎توان url‎ ها‎ی سایت خود را وارد نمود تا از طریق آن، خزنده‎ها‎ سایت را ایندکس

  کنند.

   ۴- Robots.txt tester : در این بخش می‌‎توان فایل روبوت خود را به صورت آنلاین تغییر داد.

  ۵- Sitemaps : به واسطه این قسمت می‌‎توان ساخت سایت مپ خود را به پایان رسانید که باید در روت سایت ثبت شود.

  ۶- Url Parameters : در نهایت اگر گوگل مشکلی در سایت شما مشاهده کند، از طریق این قسمت به اطلاع شما میدهد.