گروه طراحان وبکده

mysql چیست ؟

آنچه در این مقاله می خوانید
mysql چیست ؟

MySql یک پایگاه داده‌ی کاربردی و قدرتمند با مزیت‌های بسیار زیاد است. database مجموعه‌ای ساختار یافته از داده‌ها است. این مجموعه می‌تواند شامل فایل‌ها و موارد مختلفی باشد. از داده‌های گرافیکی مانند عکس یا فیلم گرفته تا فایل‌های نوشتاری همگی می‌توانند در یک پایگاه داده ذخیره شوند. سرور MySQL به چندین کاربر اجازه استفاده همزمان از داده ها را می دهد و دسترسی افراد معتبر به داده ها را تسریع می کند. 

در هر پایگاه داده، داده‌ها به صورت منطقی و با ساختاری منظم در سطرها و ستون‌ها قرار گرفته‌اند. این داده‌ها آماده‌ی بازخوانی توسط نرم‌افزارها و برنامه‌های مختلف هستند. MySql نیز یکی از محبوب‌ترین پایگاه‌های داده است. این پایگاه داده برای ساخت و نگهداری انبوهی از داده‌ها اعم از اطلاعات مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی تا اطلاعات سرویس‌های قدرتمند داده محور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وسعت کاربردهای MySql باعث شده تا شرکت‌ها و سایت‌های بزرگ و قدرتمندی در جهان به دنبال استفاده از این پایگاه داده برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود باشند. در ادامه هم با خود این پایگاه داده بیشتر آشنا خواهید شد و هم مزیت‌ها و معایب استفاده از آن را نیز مرور خواهیم کرد تا اطلاعات دقیقی از این پایگاه داده محبوب داشته باشید. همچنین در انتها شرکت‌های بزرگی که از این پایگاه داده برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود استفاده می‌نمایند را نیز معرفی خواهیم نمود.

MySql server چیست؟

پاسخ‌های زیادی می‌توان برای سوال «MySql server چیست» بیان کرد. تعریف‌های زیادی هم از این پایگاه داده ارائه می‌شود اما در یک تعریف کلی MySql یک سیستم مدیریت پایگاه داده‌ی رابطه‌ای (RDBMS) است که امکان ذخیره‌سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی داده‌ها را فراهم می‌کند. سرورMySql به چندین کاربر اجازه‌ی استفاده‌ی همزمان از داده‌ها را می‌دهد و دسترسی افراد معتبر به داده‌ها را تسریع می‌کند. 

بنابراین MySql یک سرور چند کاربره و چند ریسمانه است. اگرچه تاریخچه‌ی پیدایش MySql به سال1979 برمی‌گردد اما عرضه‌ی عمومی آن از سال 1996 آغاز شده است. این سیستم مدیریتی پایگاه داده، رایج‌ترین پایگاه داده‌ی کد باز (open Source) محسوب می‌شود. 

 mysql چیست

در استفاده از داده‌های سازمانی و مسائل مربوط به فناوری اطلاعات، MySql به عنوان محبوب‌ترین پایگاه داده شناخته می‌شود. این پایگاه داده با توجه به محیط کاربری ساده‌اش، امکان اتصال به تعداد گسترده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی را نیز فراهم می‌کند. برای ایجاد سیستم‌های ذخیره‌ی سریع، قدرتمند و ایمن در داده‌پردازی می‌توانید از قابلیت‌های عالی این پایگاه داده بهره بگیرید.

همچنین در پاسخ به سوال «MySql Server چیست؟» باید بگوییم که زبان اولیه‌ی مورد استفاده برای برنامه‌نویسی MySql زبان C و C++ بوده است و آخرین به روزرسانی این پایگاه داده نیز به اوایل سال 2019 باز می گردد. شرکت اوراکل در حال حاضر توسعه دهنده‌ی فعلی این پایگاه محسوب می‌شود و توسعه دهنده‌ی اصلی آن نیز شرکت Sun Microsystems است.

تاریخچه‌ی MySql

MySql برای اولین بار توسط یک شرکت سوئدی در سال 1994 طراحی و برنامه‌نویسی شد. شرکت MySql AB که توسط دیوید آکس مارک، آلن لارسون و مایکل مونتی تاسیس و راه‌اندازی شده بود، اولین نسخه‌ی این پایگاه داده را در 23 ماه می سال 1995 روانه‌ی بازار نمود. 

از این رو سال تولید این پایگاه داده را می‌توان سال 1995 دانست. در آن سال‌ها زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایینی مانند ISAM نقش اصلی را در این باره برای کاربران ایفا می‌نمودند که MySql تبدیل به یک جایگزین عالی برای آن‌ها شد. این زبان‌ها به دلیل کند بودن و انعطاف‌پذیری کم همیشه در معرض انتقادهای استفاده کنندگان قرار داشتند. از این رو ظهور MySql در همان ابتدا با استقبال زیادی روبرو شد.

در سال 2008 شرکت آمریکایی Sun Microsystems امتیاز کامل MySql AB را خریداری نمود. این شرکت از آن سال وظیفه‌ی به‌روز رسانی آن را به عهده گرفت. در سال 2010 نیز شرکت مذکور به زیرمجموعه‌ی غول نرم‌افزاری آمریکا یعنی اوراکل اضافه شد. 

از این رو در سال‌های اخیر این کمپانی حمایت از این پایگاه داده را بر عهده داشته و به روز رسانی‌های آن نیز تحت نظر این شرکت انجام شده است. این پایگاه داده در حال حاضر جایگزینی عالی برای پایگاه داده‌ی SQL Server و Microsoft Access است.

کاربردهای MySql

MySql پایگاه داده‌ای عظیم برای ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌ها است. شما می‌توانید از این پایگاه برای ذخیره‌ی اطلاعات خود در محیط وب استفاده کنید. برای مثال فروشگاه‌های اینترنتی با محصولات زیاد را در نظر بگیرید. از عکس‌ها و اطلاعات این محصولات گرفته تا سایر محتویات این فروشگاه‌ها نیازمند پایگاه داده‌های بزرگی مانند MySql هستند تا از این طریق بتوانند داده‌های خود را در آن ذخیره و در صورت نیاز بازخوانی کنند.  

همچنین نرم‌افزارهای آنلاین نیز می‌توانند با اتصال محیط نرم‌افزاری خود به این پایگاه داده از آن به عنوان محیطی برای ذخیره‌ی اطلاعات و داده‌ها بهره‌مند شوند. این موارد مهم‌ترین کاربردهای پایگاه داده‌ی MySql است.

کاربردهای MySql

علت محبوبیت MySql

در بند آخر این مقاله لیستی از محبوب‌ترین شرکت‌ها و سایت‌هایی را نام می‌بریم که از این پایگاه داده برای ذخیره‌ی اطلاعات سایت خود استفاده می‌کنند. دلیل اصلی محبوبیت آن کارایی عالی همراه با کاربری بسیار ساده است. 

حتی افراد تازه‌کار نیز با چند ساعت آموزش می‌توانند به راحتی از محیط این پایگاه برای ذخیره‌ی داده‌ها و اطلاعات خود استفاده کنند. از این گذشته به دلیل پشتیبانی عالی آن از محیط وب و کاربرد زیاد MySql در این محیط، تعداد کاربران زیادی به استفاده از آن روی آورده‌اند.

مزیت‌ها و ویژگی‌های MySql

در این بخش به بررسی ویژگی‌های مهم MySql می‌پردازیم:

- این پایگاه داده، متن باز است

پایگاه داده‌ی MySql یک پایگاه متن باز یا در اصطلاح انگلیسی Open Source است. به این معنی که شما برای استفاده از قابلیت‌ها و امکانات این پایگاه داده نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نخواهید داشت و با استفاده از آن می‌توانید نیازهای خود را برآورده کنید. 

البته این ویژگی در پایگاه‌های داده‌ی دیگری هم به همین شکل وجود دارد که می‌توانید با آن هم کار کنید. همچنین این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز بتوانید در کدهای ساختاری آن مطابق با موارد نیازهای خود تغییراتی انجام دهید. به عبارتی امکان سفارشی‌سازی این پایگاه داده نیز برای شما وجود دارد.

- انعطاف‌پذیری بالا

این پایگاه داده هم از این نظر که امکان ایجاد ساختارهای شخصی سازی شده در آن وجود دارد و هم به دلیل پشتیبانی از برنامه‌های بسیار متنوع، انعطاف‌پذیری بالایی دارد. همه‌ی کاربران در هر سطحی می‌توانند از این موتور جستجوی داده استفاده نمایند.

- سازگاری با بسیاری از سیستم‌عامل‌ها

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های MySql سازگاری آن با پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف است. کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و .. به راحتی می‌توانند به این پایگاه داده وصل شده و موارد مورد نیاز را از آن استخراج کنند. این امکان نیز از جمله ویژگی‌های بارز این پایگاه داده محسوب می‌شود.

- امکان ارتباط در شبکه‌های محلی

MySql این امکان را نیز برای کاربران فراهم آورده تا پایگاه داده‌هایی که روی سیستم‌های مختلف قرار دارند بتوانند از طریق سرورهای رایانه‌ای و با کمک شبکه‌ی محلی و یا اینترنت به هم وصل شوند.

- امکان برگشت به عقب

اگر در انتخاب هر کدام از پارامترها با مشکلی روبرو شدید و یا اشتباهی در انتخاب داده‌ها داشتید، MySql این امکان را نیز برای شما فراهم آورده تا به عقب برگردید و در آخرین مرحله‌ی درست و مناسب از عملیات خود بمانید.

 mysql چیست

- فضای کاربری بسیار ساده

محیط پایگاه داده‌ی MySql بسیار ساده است و کاربران می‌توانند به سادگی با فضای آن ارتباط برقرار کنند. این مزیت را در کمتر پایگاه داده‌ای به این شکل شاهد خواهید بود.

- ایمنی بالا

در MySqlهم امکان رمزنگاری روی پایگاه داده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و هم خود پایگاه ایمنی بالایی دارد. از این رو می‌توانید بدون دغدغه به استفاده از این پلتفرم بپردازید.

- امکان تغییر داده‌ها و ذخیره‌ی آن‌ها

این امکان نیز برای کاربران در محیط MySql فراهم است تا بعد از دسترسی به داده‌های آن مطابق با میل خود آن‌ها را تغییر و برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنند.

- استفاده‌ی رایگان

تمام قابلیت‌ها و مزیت‌های موجود در محیط پایگاه داده‌ی MySql به صورت رایگان در اختیار همه‌ی کاربران در سرتاسر دنیا قرار گرفته است و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

- مقیاس‌پذیر بودن

حجم پیش فرض هر فایل در محیط این پایگاه داده 4 گیگابایت است. از این رو کاربران می‌توانند حجم بالایی از اطلاعات را در جداول پیچیده در آن ذخیره کنند. حتی امکان ارتقای این حجم تا 8 ترابایت هم وجود دارد. شما می‌توانید از جداولی با بیش از 50 میلیون ردیف در محیط این موتور جستجوی داده‌ی استفاده کنید.

- سرعت بالا

سرعت بالا نیز یکی دیگر از مزیت‌ها و ویژگی‌های کار در محیط MySql است.

- عملکرد عالی

به دلیل دسترسی به محیطی بزرگ و عدم از دست رفتن حافظه در حین کار با آن، تمام بارگیری‌ها در آن با سرعت بالا انجام می‌شود و این امکان برای کاربران وجود دارد تا بدون افت کیفیت و سرعت از عملکردهای بالای آن بهره ببرند.

- امکان پارتیشن‌بندی اطلاعات

می‌توانید محیط کاری این پایگاه داده را پارتیشن‌بندی و عملکردهای عالی آن را مشاهده کنید.

معایب MySql

در کنار همه‌ی مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که برای پایگاه داده MySql برشمردیم، این پایگاه داده دارای معایبی نیز هست. بررسی این معایب برای کاربرانی که به دنبال استفاده از این موتور جستجوی داده هستند می‌تواند اهمیت داشته باشد. مهم‌ترین معایب این پایگاه داده عبارت‌اند از:

- متن باز جزئی بودن

در بررسی مزایا و ویژگی‌های محیط کاربری MySql اشاره کردیم که این پایگاه داده متن باز است. متن باز بودن آن اما به صورتی محدود از طرف اوراکل اداره می‌شود.

- مقیاس‌پذیری ضعیف‌تر نسبت به سایر پایگاه‌های داده

هر چند MySql دارای مقیاس‌پذیری مناسبی است اما هنوز این مقیاس‌پذیری برای کاربران ایده‌آل نیست. آن هم به دلیل ذات خود کدنویسی این پایگاه داده است. البته این ایراد برای کارهای جزئی خیلی به چشم نخواهد آمد اما در ابعاد وسیع می‌تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد کند.

 mysql چیست

داده‌ها در MySql چگونه ذخیره می‌شوند؟

داده‌ها و اطلاعات در MySql توسط موتورهای ذخیره‌سازی ذخیره و بازیابی می‌شوند. در واقع شما به عنوان کاربر تصمیمی می‌گیرید که از کدام موتور ذخیره‌سازی برای ذخیره‌ی داده‌ها استفاده کنید. موتور پیش فرض MySql برای ذخیره‌سازی اطلاعات InnoDB است.

 این موتور ذخیره‌سازی یکی از پیچیده‌ترین موتورهای ذخیره‌سازی در MySql است. امکان محدود کردن روابط بین جدول‌ها با استفاده از کلید خارجی و بازیابی اطلاعات آسیب دیده در آن وجود دارد. دومین موتور ذخیره‌سازی رایج مورد استفاده در این پایگاه داده، MyISAM است. 

این موتور ذخیره‌سازی بسیار ساده بوده و هر کاربری به راحتی می‌تواند از با کمک آن ذخیره‌سازی اطلاعات را انجام دهد. در مواقعی که داده‌ها اهمیت و حجم زیادی ندارند، می‌توانید از این موتور ذخیره‌سازی استفاده کنید. موتورهای ذخیره‌سازی زیادی در این پایگاه داده قابل استفاده هستند که هر یک عملکرد خاص خود را دارند.

-MySql چگونه کار می‌کند؟

هر چند مراحل کار MySql کاملاً فنی و پیچیده است اما مراحل زیر روند کار این پایگاه داده را بیان می‌کنند:

1- MySql یک پایگاه داده برای ذخیره‌سازی داده‌ها ایجاد و سپس ارتباط بین جداول را مشخص می‌کند.

2- کاربران می‌توانند با تایپ کردن دستورات SQL خاص در این پایگاه داده درخواست خود را انجام دهند.

3- در این لحظه سرور به درخواست مشتری پاسخ داده و اطلاعات در سمت کاربر نشان داده می‌شوند.

برای بالا بردن سرعت کار و بهینه کردن این عملیات انتخاب رابط کاربری در MySql اهمیت بسیار زیادی دارد. رابط کاربری گرافیکی GUI معمول‌ترین رابط کاربری در MySql است. همچنین موارد دیگری مانند SequelPro، MySql WorkBench و چند مورد دیگر نیز می‌توانند به جای این رابط کاربری مورد استفاده قررا بگیرند. 

در مدیریت داده‌های وب و یا سایت‌های وردپرسی محبوب‌ترین و رایج‌ترین رابط کاربری MySql ، phpMyadmin است.

تفاوت MySql و Sql

بارزترین تفاوت‌های MySql و Sql به شرح زیر است:

اولین تفاوت MySql و Sql در میزان محبوبیت آن‌ها است. پایگاه داده‌ی MySql به دلیل رایگان بودن خود طرفداران زیادی دارد و از این نظر در رتبه‌ی دوم جهانی قرار می‌گیرد.

دومین تفاوت MySql و Sql به پشتیبانی آن‌ها از سیستم‌عامل‌های مختلف باز می گردد. پایگاه داده‌ی MySql از چندین سیستم‌عامل مختلف اعم از ویندوز، لینوکس و .. پشتیبانی می‌کند، در حالی که SQL تنها مخصوص سیستم‌عامل ویندوز توسعه یافته است و از این پلتفرم پشتیبانی می‌کند.

سومین تفاوت MySql و Sql به محیط کاربری و استفاده از آن‌ها برمی‌گردد. محیط MySql محیط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و کاربران راحت‌تر می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

هزینه استفاده از محیط پایگاه داده‌ی MySql نیز بسیار کمتر از رقیب خود است.

برای کار کردن با محیط پایگاه داده‌ی SQL نیاز به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای قوی‌تری دارید. عملاً استفاده از این محیط در سیستم‌های ضعیف‌تر نتیجه‌ی مطلوبی برای شما به دنبال نخواهد داشت.

مورد بعدی تفاوت MySql و Sql به میزان امنیت و ایمنی داده‌ها در آن‌ها مربوط است. محیط SQL به دلیل اتصال به Active Directory رمزنگاری پیشرفته‌تری نسبت به رقیب خود داشته و امنیت داده‌ها در آن بسیار بالاتر است.

از نظر امکانات و قابلیت‌ها نیز این دو برنامه تفاوت‌هایی با هم دارند. در این موضوع SQL دارای مزیت‌ها و قابلیت‌های بسیار پیشرفته‌تری نسبت به رقیب دیرینه‌ی خود است.

دانلود نرم‌افزار MySql

برای دانلود نرم‌افزار کاربری MySql ابتدا باید به سیستم عامل خود دقت کنید. این نرم‌افزار کاملاً رایگان بوده و نیاز به هیچ اپلیکیشن و یا عملیات دیگری برای باز کردن قفل‌های آن نخواهید داشت. بعد از دانلود نرم‌افزار MySql نوبت به نصب آن می‌رسد. مراحل نصب این نرم‌افزار نیز بسیار ساده است و هیچ عملیات خاصی را نمی‌طلبد.

تفاوت MySql و Sql

کمپانی‌های معروفی که از MySql استفاده می‌کنند

کمپانی‌های بسیار بزرگی از این محیط برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم MySql در محیط وب بسیار محبوب و جذاب است و نام‌های بزرگ زیادی نیز با آن همراه شده است. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های استفاده کننده از این محیط برای ذخیره‌سازی اطلاعات عبارت‌اند از:

- فیس بوک

فیس بوک با حجم بالایی از داده‌ها برای پیکربندی آن‌ها از محیط این پایگاه داده بهره می‌برد.

- یوتیوب

یکی از بزرگ‌ترین استفاده کننده‌های محیط این پایگاه داده یوتیوب است. حجم داده‌های این سایت، عددی واقعاً شگفت‌انگیز است که MySql از پس آن برآمده است.

- توییتر

شبکه‌ی ارتباط جمعی توییتر نیز برای ذخیره‌سازی اطلاعات مشتریان خود از فضای این پایگاه داده بهره می‌برد.

- ویکی پدیا

ویکی پدیای مشهور نیز تمام اطلاعات خود را در این پایگاه داده ذخیره می‌کند.

- فلیکر

کمپانی مشهور فلیکر نیز تمام محتوای اشتراک‌گذاری شده‌ی سایت خود را در محیط این پایگاه داده ذخیره می‌کند.

تفاوت MySql و Sql

نرم‌افزارهای مشابه MySql

کاربرانی که به هر دلیل به دنبال استفاده از نرم‌افزارهای مشابه با MySql هستند می‌توانند از نرم‌افزارهای زیر استفاده نمایند:

1- SQL Server

2- IBM Db2

3- PostgreSQL

4- SAP HANA

5- SQLite

6- MariaDB

7- IBMInformix

8- SQLyog

9- Teredata Vantage

10- Fierbird

در این مقاله به بررسی دقیق مسائل مختلف درباره‌ی پایگاه داده‌ی MySql پرداختیم و مزایا و معایب آن را برشمردیم. به دلیل رایگان بودن و کم بودن هزینه‌های نگهداری این پایگاه داده در حال حاضر محبوب‌ترین موتور جستجوی داده در محیط وب است و سایت‌ها و شرکت‌های بسیار بزرگی از آن بهره می‌برند.

البته محدودیت‌هایی هم در آن وجود دارد که کمتر برای کاربران معمولی مشکلی به دنبال دارد. از این رو برای اتصال سایت اینترنتی خود به یک پایگاه داده‌ی عالی، کاربردی و البته با محیط کاری آسان می‌توانید از این پایگاه داده استفاده کنید.

:reference

www.mysql.com

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر
پربازدید ترین مقالات

آنچه ما، تیم وبکده، به آن مفتخریم

  • ساده سازی مشکلات پیچیده مشتریانمان
  • ایجاد رابطه ای صمیمی، دلسوزانه و مسئولانه با مشتریانمان
  • حمایت، مشاوره و پشتیبانی دائمی از مشتریان به عنوان شرکای مهم تجاری ما
  • ارائه خدمات بی نظیر از ابتدای پروژه، حین طراحی و توسعه، تحویل و پس از ارائه محصول نهایی
  • همکاری مستمر با مشتریانمان برای سالهای متمادی با هدف رفع دغدغه ها و نگرانی های آنها