SQL چیست و چگونه کار می کند؟
شبکه

SQL چیست و چگونه کار می کند؟


دوشنبه 08 فروردین 1390
10 دقیقه
آنچه در این مقاله میخوانید

  امروزه شاهد دنیایی بسیار کامل و به‌هم ‌پیوسته هستیم که همه‌ی اجزای آن از طریق وب سایت‌ها و برنامه‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند. دلیل اصلی که قادر به دیدن این حجم از وب سایت‌ها در دنیای جهانی اینترنت هستیم این است که بیشتر محتوای تولید شده در سایت‌ها را می توان از طریق پایگاه‌های داده کنترل کرد. مدیریت پایگاه ‌داده به خودی خود می‌تواند کار بسیار دشواری باشد، اما استفاده از زبان برنامه‌نویسی SQL می‌تواند کمی این روند را راحت‌تر کند. زبان ساختارمند پرسش‌ها یا SQL به طور گسترده برای ویرایش و پرس‌و‌جوی اطلاعات در سیستم‌های مختلف مدیریت پایگاه ‌داده به کار می‌رود. اکثر افرادی که در مدیریت خدمات فن‌آوری اطلاعات (ITSM) آموزش می‌بینند، به طور منظم با SQL کار می‌کنند.

  SQL چیست؟

  SQL مخفف Structerd Query Language ميباشد زباني ساخت يافته براي پرس و جو از بانك اطلاعاتي ميباشد . با استفاده از SQL ميتوانيد داده هايي را كه در بانك اطلاعاتي خود داريد به نحوي كه ميخواهيد بازيابي كنيد و مورد تحقيق واگر خواستيد تغيير دهيد .

  SQLچیست

  براي تمرين كردن با SQL به يك بانك اطلاعاتي همچون SQL – server و Access يا اوراكل و يا هر بانك اطلاعاتي ديگري نيازمنديد .

  گرچه SQL زباني تحت استاندارد ANSI (American National Standards Institute) ميباشد اما هر بانك اطلاعاتي از نسخه دلخواه خودش استفاده ميكند بنابراين ممكن است بعضي از دستورات در يك بانك اطلاعاتي بنا به نسخه اي از اس كيو ال كه استفاده ميكند با دستورات در بانك اطلاعاتي ديگر كمي متفاوت باشد .

  تاریخچه‌ی SQL

  شروع نه چندان شکوهمند SQL به دهه‌ی ۱۹۷۰ برمی‌گردد، زمانی که IBM پیشرفتی را در نرم‌افزار پایگاه ‌داده موسوم به "سیستم R" ایجاد کرد. برای ذخیره‌ی داده روی سیستم R، SQL ایجاد شد. این نام که در ابتدا با عنوان SEQUEL شناخته می‌شد هنوز هم به عنوان تلفظی دیگر و جایگزینی برای SQL به کار می‌رود اما بعدها به SQL تغییر نام داد.

  در سال ۱۹۷۹، شرکتی شناخته‌شده با عنوان پایگاه داده‌ی رابطه‌ای، نخستین شرکتی بود که پتانسیل واقعی SQL را شناخت و نسخه‌ی اصلاح شده‌ی خود را ساخت. سپس آن را با نام مجموعه‌ی Oracle V2 روانه‌ی بازار کرد. پایگاه داده‌ی رابطه‌ای نیز نام خود را به Oracle تغییر داد.
  هم اکنون پس از گذشت چهار دهه از ایجاد آن، SQL تبدیل به بنیانی برای مدیریت پایگاه ‌داده شده‌ است. این مساله عمدتا به خاطر انعطاف‌پذیری SQL و پشتیبانی آن از پایگاه‌های داده‌ای است که می‌توانند در چندین شبکه‌ی سیستم همان زمان توزیع شوند. در حال حاضر گواهی نامه‌های ISO ،ANSI و SQL، استاندارد جستجوی پایگاه ‌داده محسوب می‌شوند، که امروزه برای تامین برخی از بهترین کاربردهای پایگاه ‌داده در اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  امروزه SQL، نیاز بخش آکادمیک و بخش صنعتی را تامین می‌کند. آنان که به دنبال آموزش SQL برای مبتدیان هستند، می‌توانند آن را از طریق بسیاری از پورتال های آنلاین و به شکل کلاس‌های مستقر در آزمایشگاه آموزش دهند. در حال حاضر، برنامه‌های کاربردی SQL بر روی سرورهای شرکتی و انفرادی اجرا می‌شود. این امر عمدتا ناشی از استفاده‌ی مشترک از راهکارهای پایگاه ‌داده‌ی باز SQL همچون SQLite، MySQL و PostgreSQL است.

  استاندارد SQL

  در طول این سالیان، استاندارد SQL شاهد تغییرات بسیاری بوده‌ است. این تغییرات به مرور به قابلیت برنامه‌های SQL اضافه شدند. این موارد عبارتند از:

  • پشتیبانی XML
  • تطابق عبارات باقاعده
  • تریگرها
  • پرس و جوهای بازگشتی
  • توالی استاندارد

  از آنجا که استاندارد SQL بسیار بزرگ است، اغلب راه‌حل‌های پایگاه ‌داده‌ی استاندارد را به عنوان یک کل ترکیب نمی‌کنند. در بیشتر موارد این امر به طراحان پایگاه ‌داده بستگی دارد تا پایگاه ‌داده را آن طوری برنامه‌ریزی کنند که خود می‌خواهند، و به همین دلیل است که اکثر پایگاه‌های داده‌ای SQL با یکدیگر سازگاری ندارند.

  مولفه‌های زبانی SQL

  زبان SQL براساس چند عنصر مختلف ساخته شده است. برای راحتی برنامه‌نویسان، دستورهای زبانی در اغلب سیستم‌های مدیریت پایگاه‌ داده توسط CLI خاصی اجرا می‌شوند.

  عبارات

   این‌ها می‌توانند مقادیر عددی یا جداولی را تولید کنند که از ردیف‌ها و ستون‌های داده تشکیل شده‌اند.

  بندها

   این‌ها اجزای پرس و جو و توضیحات مختلف هستند.

  جستجوها

   جستجوها می‌توانند داده‌ها را براساس معیارهای ارائه ‌شده، بازیابی کنند، بهتر است که از برخی از بیشترین پرسش‌های اساسی که فرد هنگام کار در SQL ارسال می‌کند درک روشنی داشته باشیم.

  مسندها

   این بخش شرایطی را مشخص می‌کند که برای محدود کردن اثرات جستجوها و توضیحات و یا تغییر جریان کل برنامه استفاده می‌شود.

  توضیحات

   با اظهارات، متصدی داده‌ها می‌تواند کنترل موارد زیر را به دست بگیرد:

  1. جریان برنامه
  2. معاملات
  3. نشست‌ها
  4. ارتباطات
  5. ایرادات

  در سیستم‌های پایگاه ‌داده، از عبارت‌هایSQL  جهت تولید پرس و جوها از برنامه‌ی مشتری به پایگاه ‌داده استفاده می‌شود. این کار به کاربران اجازه می‌دهد تا دامنه‌ی وسیعی از اطلاعات درستکاری شده را در سریع‌ترین زمان ممکن اجرا کنند.
  بنابراین، SQL زبانی اصلی است که به سرورهای پایگاه‌ داده اجازه‌ی ذخیره و ویرایش داده بر روی خود را می‌دهد. با اغلب شرکت‌هایی که از پایگاه‌ داده‌های ابری (Cloud) استفاده می‌کنند و اطلاعات مشتریان خود را در این پایگاه‌های اطلاعاتی ذخیره می‌کنند و برای افرادی که آموزش ITSM خود را تکمیل کرده‌اند، زبان SQL مورد نیاز است. 

   

  منبع : طراحی سایت وبکده