آنچه در این مقاله میخوانید

  بهترین فونت برای طراحی سایت (فارسی و انگلیسی)

  بهترین فونت برای طراحی سایت (فارسی و انگلیسی)

  انتخاب فونت مناسب یکی از فاکتورهای مهم در طراحی سایت حرفه ای است که در کنار عوامل دیگری همچون سرعت بارگذاری سایت، طراحی بصری جذاب و پیاده سازی قوانین سئو تاثیر مستقیمی بر بهبود تجربه کاربر دارد. اما بهترین فونت برای طراحی سایت چه فونتی است و یک فونت مناسب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ امروزه فونت‌های فارسی و انگلیسی متنوعی برای طراحی سایت و یا طراحی لوگو در دسترس هستند که انتخاب از میان آنها را برای ما دشوار ساخته‌اند. به لحاظ فنی بهترین فونت برای سایت (چه فارسی و چه انگلیسی) فونتی است که علاوه بر جذابیت ظاهری، ساده و خوانا باشد تا کاربر به راحتی قادر به خواندن آن باشد.


  طراحی سایت فروشگاهی حرفه ای با وبکده


  وب سایت‌های بسیاری وجود دارند که در عین اجرای صحیح قوانین مربوط به SEO سایت، توجه طیف گسترده‌ای بازدیدکنندگان خود را از دست داده‌اند که علت اصلی آن انتخاب فونت نامناسب است. زمانی که کاربر نتواند محتواها و مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه کند، قطعا از صفحه خارج شده و به سراغ وب سایت رقیب خواهد رفت. بنابراین آشنایی و انتخاب بهترین فونت ها برای طراحی سایت یکی از موضوعات مهمی است که در هنگام راه اندازی سایت باید به آن توجه ویژه داشته باشید. در ادامه این مطلب با فهرست بهترین فونت برای طراحی سایت همراهتان خواهیم بود و شما را بهترین فونت های فارسی و انگلیسی برای طراحی وب سایت آشنا خواهیم کرد.

  اهمیت انتخاب بهترین فونت برای طراحی سایت

  همانطور که اشاره کردیم انتخاب بهترین فونت در طراحی سایت یکی از آیتم‌های بسیار مهمی است که تاثیر بسزایی بر تجربه کاربر (User Experience) دارد. استفاده از فونت‌های ناخوانا و پیچیده موجب افزایش نرخ پرش کاربر و در نتیجه کاهش بازدید از وب سایت شما خواهد شد. فونت وب سایت یکی از عناصر بصری و گرافیکی اصلی آن محسوب می‌شود که در نگاه اول توجه بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند. استفاده از فونت‌های عجیب و غریبی که رنگ و یا سایز مناسبی ندارند، نه تنها موجب ایجاد تمایز و یا احساس مثبت در مخاطبان نمی‌شود بلکه تاثیر عکس دارد و میزان بازدید از سایت را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.

  فونت وب سایت باید طوری انتخاب شود که تمامی کاربران به راحتی قادر به خواندن آن باشند و برای مطالعه آن دچار مشکل نشوند. حتی اگر محتواهای شما دارای عناوین جذاب و مطالب آموزنده باشد و برای اجرای قوانین سئو در آنها تلاش بسیاری کرده باشید، تا زمانی که بهترین فونت را برای مطالب خود انتخاب نکنید، تمامی زحمات شما بی نتیجه خواهند ماند. زیرا در صورتی که کاربر قادر به خواندن آنها نباشد، به سرعت صفحه را ترک کرده و قطعا زمان خود را صرف مطالعه آن مطلب نخواهد کرد. بنابراین برای جلوگیری از افزایش نرخ پرش کاربران و کاهش میزان بازدید از وب سایت خود باید موضوع انتخاب بهترین فونت برای طراحی سایت را جدی بگیرید و به دنبال بهترین فونت فارسی وب باشید.

  معرفی بهترین فونتهای فارسی برای طراحی سایت

  حال که با میزان اهمیت انتخاب مناسب‌ترین و بهترین فونت برای طراحی سایت آشنا شدید، در این بخش چندین مورد از بهترین فونت‌های فارسی در طراحی سایت را به شما معرفی خواهیم کرد.

  بهترین فونت برای طراحی سایت

  ایران سنس

  ایران سنس به عنوان بهترین فونت برای طراحی سایت در چندین سال اخیر شناخته می‌شود که در سال 1393 توسط آقای مسلم ابراهیمی طراحی و رونمایی شد. این فونت دارای لبه‌های گرد و قابلیت اعراب گذاری دقیق و چند زبانه است که در مقایسه با سایر فونت‌هاب فارسی بسیار خواناتر بوده و برای استفاده در متن وب سایت‌ها بسیار مناسب است. فونت ایران سنس در 6 وزن مختلف طراحی شده که شامل: خیلی نازک (Ultra Light)، نازک (Light)، معمولی (Regular)، متوسط (Medium)، بولد (Bold) و سیاه (Black) است. تمامی این وزن‌ها دارای ساختار مشابه هستند و با افزایش وزن، تناسب میان حروف آن تغییری پیدا نخواهد کرد.

  این فونت تنها مختص به طراحی سایت نیست و دارای 6 نسخه مختلف است که می‌توانید از آنها در زمینه‌های مختلف استفاده کنید. نسخه‌های مختلف فونت ایران سنس شامل:

  WebFonts: فونت‌های مخصوص طراحی وب سایت

  MobileFonts: فونت‌های مخصوص طراحی اپلیکیشن‌های موبایل

  SmallSizeFonts: فونت‌های کوچک برای صفحه آرایی مجلات و حروفچینی

  Non_English: فونت‌هایی که حروف و کاراکترهای انگلیسی ندارند

  Farsi_numerals: فونت‌های مخصوصی که شکل ظاهری اعداد انگلیسی را به صورت فارسی نمایش می‌دهند

  MonoSpaced Numral: فونت دارای اعداد فارسی با عرض یکسان

  جالب است بدانید که 54 درصد از وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی از فونت ایران سنس برای طراحی سایت خود استفاده کرده‌اند که از معروف‌ترین آنها می‌توانیم به دیجی کالا، کافه بازار، آپارات و اپلیکیشن اسنپ اشاره کنیم. این فونت به عنوان پرطرفدارترین فونت فارسی وب شناخته می‌شود که برای استفاده در وب سایت‌های فروشگاهی و شرکتی و همچنین مجلات اینترنتی بسیار مناسب است. بنابراین اگر به دنبال بهترین فونت برای طراحی سایت خود هستید، فونت ایران سنس بهترین گزینه پیش روی شما است.

  فونت فارسی برای طراحی سایت

  ایران یکان

  فونت ایران یکان نیز در فهرست بهترین فونت برای طراحی سایت قرار دارد که این فونت نیز توسط آقای مسلم ابراهیمی در سال 1395 طراحی و عرضه شد. ایران یکان نیز مانند ایران سنس برای طراحی وب سایت گزینه بسیار مناسبی است که می‌توانید از آن در بخش‌های مختلف سایت خود استفاده نمایید. این فونت نیز دارای طراحی گرد و 8 وزن مختلف بوده که شامل Thin، Light، Regular، Medium، Bold، Ex Bold، Black و Ex Black است و به عنوان دومین فونت پرطرفدار فارسی شناخته می‌شود. ایران یکان یک فونت کاربردی و کاملا استاندارد است که می‌توانید از وزن‌های مختلف آن در تمامی بخش‌های سایت خود استفاده کنید. وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معروفی همچون دیجی استایل، دیجی کالا، شیپور، تپسی، سیب اپ، آنتن و روبیکا از این فونت برای طراحی سایت و یا اپلیکیشن خود استفاده کرده‌اند.

  بهترین فونت فارسی برای طراحی سایت

  انجمن

  فونت انجمن نیز یکی دیگر از بهترین فونت های فارسی برای طراحی وب سایت است که در سال 1398 توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک تهیه شده است. این فونت خاص دارای 12 وزن مختلف است که شامل Thin، Ultra Thin، Light، Regular، Medium، Semi Bold، Bold، Ultra Bold، Extra Bold، Black، Heavy و Super Heavy بوده و نسبت به سایر فونت‌های فارسی تنوع بالاتری دارد. فونت انجمن در تمامی وزن‌ها دارای فضای مثبت و منفی کافی است که دقت به رعایت این تناسب موجب خوانایی فوق‌العاده آن شده است. از فونت انجمن علاوه بر طراحی وب سایت در بنرهای تبلیغاتی نیز استفاده می‌شود که دارای قابلیت فشرده سازی بدون آسیب به خوانایی و زیبایی ظاهری فونت است.

  فونت فارسی مناسب طراحی سایت

  وزیر

  فونت وزیر از دیگر فونت‌های کاربردی و مناسب برای طراحی وب سایت است که در سال 1394 توسط آقای صابر راستی‌ کردار تهیه شده و در بسیاری از سایت‌ها و پروژه‌های طراحی گرافیکی مورد استفاده قرار گرفته است. این فونت دارای 6 وزن مختلف و خوانا است که می‌توانید از آنها در صفحات مختلف وب سایت خود استفاده کنید. فونت وزیر علاوه بر زبان فارسی از زبان‌های مختلف دیگری همچون عربی، کردی، پشتو، اردو، گیلکی، ازبکی و قزاقی پشتیبانی می‌کند و به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارد. بنابراین اگر به دنبال بهترین فونت برای طراحی سایت هستید اما محدودیت بودجه دارید، فونت وزیر گزینه پیشنهادی بسیار خوبی برای شما است.

  فونت رایگان وب

  دانا

  فونت دانا یکی دیگر از فونت‌های طراحی شده توسط آقای مسلم ابراهیمی است که دارای 10 وزن مختلف و تایپ فیس هندسی بوده و کمی شبیه به رسم الخط نسخ است. این فونت دارای لبه‌های گرد است و کلیه حروف آن از ترکیب دایره و به صورت وریبل فونت (Variable font) یا فونت متغیر طراحی شده است. وریبل فونت به فونت‌هایی گفته می‌شود که قابلیت تغییر وزن را دارند و شما می‌توانید ضخامت، عرض، میزان مایل و مورب بودن فونت را بر اساس سلیقه و محیط سایت خود تغییر دهید. فونت دانا اولین فونت فارسی است که از این قابلیت بهره مند بوده و علاوه بر زبان فارسی از زبان‌های عربی و انگلیسی نیز پشتیبانی می‌کند. پس اگر به دنبال یک فونت منحصر به فرد، خوانا و البته انعطاف پذیر هستید، فونت دانا بهترین فونت فارسی وب برای شما است.

  این فونت‌ها به عنوان رایج‌ترین و بهترین فونت های فارسی برای طراحی سایت شناخته می‌شوند که در بسیاری از وب سایت‌های معروف ایرانی همچون دیجی کالا مورد استفاده قرار گرفته‌اند. فونت‌های فارسی دیگری همچون فرهنگ، شبنم، صمیم، ساحل، گندم، پرستو، نازنین، لاله زار و رویا نیز از جمله فونت‌های فارسی جذابی هستند که می‌توانید از آنها برای عناوین فرعی وب سایت، طراحی بنرهای تبلیغاتی و یا طراحی دکمه CTA (دعوت به عمل) استفاده کنید. با این وجود بهترین فونت برای طراحی سایت که بیش از نیمی از وب‌ سایت‌های داخلی از آن استفاده کرده‌اند، فونت جذاب و خوانای «ایران سنس» است.

  فونت های وب سایت

  بهترین فونت انگلیسی برای طراحی سایت

  سایت‌های بسیاری وجود دارند که به صورت چند زبانه طراحی شده‌اند و علاوه بر فونت فارسی دارای فونت انگلیسی نیز هستند که باید به دقت انتخاب شود. نکته مهمی که درباره فونت وب سایت‌های چند زبانه وجود دارد این است که تغییر فونت از زبانی به زبان دیگر نباید با استفاده از یک گزینه و توسط کاربر انجام شود؛ زیرا در این صورت ممکن است چیدمان وب سایت بهم بریزد. از این رو بهتر است به عنوان یک وب مستر، خودتان این کار را انجام دهید و بهترین فونت انگلیسی را برای وب سایت‌تان انتخاب و اجرا کنید. فونت‌های انگلیسی بسیاری وجود دارند که برای طراحی وب سایت بسیارمناسب و خوانا هستند. برخی از بهترین فونتهای انگلیسی مناسب و رایج برای طراحی وب سایت شامل:

  Circular

  Galano Grotesque

  GT Walsheim

  Calson

  Plantin

  Filson

  Lasiver

  Equip

  فونت انگلیسی برای سایت

  جمع بندی

  انتخاب بهترین فونت برای طراحی سایت یکی از آیتم مهم و تاثیرگذار در تجربه کاربر است که به اندازه پیاده سازی قوانین سئو اهمیت دارد. زمانی که فونت وب سایت شما نامناسب و ناخوانا باشد، توجه طیف گسترده‌ای از کاربران را از دست می‌دهید و آنها را به سوی وب سایت رقبای خود هدایت می‌کنید. فونت شما علاوه بر حالت نوشتاری استاندارد باید دارای اندازه مناسب نیز باشد تا تمامی کاربران قادر به خواندن آن باشند؛ یعنی فونت منتخب شما نباید خیلی درشت و یا خیلی ریز باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که در هنگام انتخاب بهترین فونت برای طراحی سایت حداکثر 2 فونت را برای صفحات مختلف وب سایت‌تان در نظر بگیرید زیرا استفاده از فونت‌های متعدد در سایت، تاثیرات منفی بر تجربه کاربر خواهد گذاشت. انتخاب بهترین فونت برای سایت دارای دو مزیت مهم و قابل توجه است که شامل بهبود تجربه کاربر و کاهش نرخ پرش بوده که هر دو عامل نقش حائز اهمیتی را در بهبود سئو سایت و ارتقا جایگاه آن در صفحه نتایج جستجو ایفا می‌کنند. بنابراین برای انتخاب فونت وب سایت خود زمان کافی صرف کنید تا بتوانید به تدریج میزان بازدید از آن را افزایش دهید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  حمیدرضا
  1401/10/08 22:03

  خیلی باحالی کارت درسته دمت چیپس که انقدر زحمت کشیدی این محتوا رو آماده کردی تا استفاده کنیم بازم منتظر فونت های پیشنهادی انگلیسی هستم:) ❤💚

  آژانس برندسازی «بمان»

  "Baman" branding agency

  مأموریت ما در «بمان» طراحی و توسعه‌ی وبسایت اختصاصی و حرفه‌ای است. ما در طول ۱۷ سال فعالیت در حوزه برندسازی، افتخارِ طراحی 480 وبسایت تخصصی را برای کسب‌وکارهای مختلف داشته‌ایم. ما بر این باوریم که وبسایت صرفاً یک نرم‌افزار نیست، بلکه یک دفتر کار مجازی است که می‌باید هویت و احساس کسب‌وکار را به مخاطبان خود معرفی و منتقل کند.

  رزرو مشاوره