اصول طراحی یک صفحه ارور 404 جذاب چگونه است؟
شبکه

اصول طراحی یک صفحه ارور 404 جذاب چگونه است؟


شنبه 17 خرداد 1399
10 دقیقه
آنچه در این مقاله میخوانید

  قطعا برای شما هم پیش آمده است که در جستجوهای اینترنتی، به دنبال یافتن مطلب مورد نظر خود به صفحه‌ای هدایت ‌شوید که حاوی پیغام نا امیدکننده «صفحه مورد نظر وجود ندارد» باشد. ارور ۴۰۴ را شاید بتوان ناخوشایندترین چیزی دانست که یک کاربر اینترنتی هنگام باز کردن یک سایت با آن روبرو می‌شود. این پیغام به قدری می‌تواند شما را آزرده و دلسرد کند که دیگر هیچ وقت سراغ آن سایت نروید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با طراحی صفحه ارور 404 بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

  اصول طراحی صفحه ارور 404

  صفحه ارور ۴۰۴ چیست؟

  صفحه ارور ۴۰۴ به بیان ساده، صفحه‌ای است که در صورتی که یک سایت به هر دلیلی در دسترس نباشد، به عنوان صفحه جایگزین باز می‌شود. اتفاقات مختلفی می‌تواند این پیغام را مقابل چشمان شما ظاهر کند. ممکن است خودتان آدرس سایت را اشتباه وارد کرده باشید یا اینکه مدیر سایت به عمد یا سهو، صفحه مورد نظر را از روی سایتش پاک کرده باشد. احساس ناخوشایندی که هنگام روبرو شدن با این پیغام خطا به کاربر دست می‌دهد مانند این است که به طور ناگهانی با زمین برخورد کرده باشد.

  اهمیت صفحه ارور ۴۰۴

  در یکی از سخنرانی‌های تد مثال جالبی درباره مواجهه با این ارور زده شد. سخنران، روبرو شدن کاربر با ارور ۴۰۴ را به برخورد سریع و ناگهانی یک دوچرخه سوار با مانعی سخت و محکم تشبیه کرد. طبق آمار، همانطور که گفتیم مواجهه کاربر با این صفحه به قدری می‌تواند آزاردهنده باشد که او ترجیح می‌دهد سایت را ترک کند. 

  این موضوع برای مدیر یک سایت که همه سعی و تلاش خود را بر دیده شدن صفحه‌های سایتش متمرکز کرده به شدت ناراحت‌کننده است.

  اگر شما مدیر یک سایت هستید، احتمالا با روش‌های پیشگیرانه برای پایین آوردن امکان نمایش این پیغام آشنا هستید. 

  روش‌هایی مانند ریدایرکت کردن هنگام جابجایی یا حذف مقالات. ولی به هر حال ممکن است این اشتباه از سمت کاربر رخ دهد و او با وارد کردن آدرس اشتباه به صفحه ارور ۴۰۴ منتقل شود، این خطا را از جانب شما بداند و برای همیشه سایت را ترک کند. سوال مهم این است که به عنوان مدیر سایت چه کاری از دست شما برمی‌آید تا احتمال این اتفاق کمتر شود.

  طراحی صفحه ۴۰۴ جذاب

  اگر به هر دلیلی قرار است کاربر سایت شما با این خطا روبرو شود بهتر است که پیغام خطا را در قالب صفحه‌ای زیبا و جذاب ببیند. این موضوع ممکن است به لحاظ روانی آنقدر روی او تأثیر بگذارد که به جای ترک سایت، حتی به آن علاقه‌مند هم بشود. قدم دوم این است که راهی برای بیرون آمدن او از این صفحه ناخوشایند تدارک ببینید.

  متن خطایتان را هوشمندانه بنویسید

  ارور ۴۰۴ یک اشتباه است پس باید بابت آن از کاربر خود عذرخواهی کنید. بهتر است با نوشتن یک متن خلاقانه و جالب، از شدت ناراحتی کاربر بکاهید. متن‌های خشک و رسمی ماشینی، ناراحتی او را دوچندان می‌کند. پس با به کار گرفتن خلاقیت خود و اضافه کردن کمی شوخ طبعی به متن عذرخواهی، می‌توانید تا اندازه زیادی به کمک شدن احساسات منفی او کمک کنید.

  اصول طراحی صفحه ارور 404

  طراحی جذاب صفحه ۴۰۴

  علاوه بر نوشتن یک متن جذاب، کار دیگری که باید حتما انجام دهید، طراحی یک صفحه‌ی زیبا و چشم‌نواز است. زیرا پیغام ارور ۴۰۴ به اندازه کافی می‌تواند برای ناراحتی یک کاربر کافی باشد. 

  اگر پیغام خطا را در صفحه‌ای که در گوشه‌ای از آن یک مبل راحتی و چراغ خواب قرار دارد و در سمت دیگرش میزی با چند کتاب گذاشته شده است جای دهید، شاید کاربر در اینکه صفحه را به سرعت ببندد تردید کند. حتی ممکن است کمی مکث کند و پیغام عدرخواهی شما را هم بخواند و با دلخوری کمتری به سراغ راه‌کارهای که برای رهایی از صفحه خطا مقابل او قرار داده‌اید برود.

  قرار دان گزینه‌های خروج

  طبیعتا به عنوان مدیر سایت، آخرین چیزی که می‌خواهید این است که کاربر پس از دیدن صفحه ارور ۴۰۴ سایت شما را ترک کند. برای پایین آوردن احتمال این کار، باید راه‌هایی پیش روی او بگذارید تا بتواند از طریق آنها از صفحه خارج شود بدون آنکه سایت را ترک کند. 

  به طور مثال می‌توانید لینک قسمت‌های اصلی سایت خود را در صفحه ارور ۴۰۴ بگذارید یا حتی لینک‌های موضوعات جالب مرتبط با سایتتان را که به صورت رندوم تغییر کند، در اختیار او قرار دهید.

  وجود امکان جستجو در سایت

  یکی دیگر از روش‌های نجات کاربر از صفحه ارور ۴۰۴، گذاشتن سرچ باکس در این صفحه است. با کمک این روش به او این امکان را می‌دهید تا از درون همان صفحه، دوباره مطلب مورد نظرش را در سایت شما جستجو کند و شاید این بار به آنچه که می‌خواهد برسد.

  اصول طراحی صفحه ارور 404

  قرار دادن فرم تماس با ما

  بسیاری از کاربرها اگر این امکان را داشته باشند که اعتراض خود را در مورد ارور ۴۰۴ به گوش شما برسانند، احساس آزردگی کمتری می‌کنند. در این صورت این شاس را دارید که سایت را ترک نکند و از صفحه‌های دیگر بازدید کند. 

  علاوه بر این، فرصتی برای شما فراهم می‌شود که از خرابی‌های موجود در سایت خود بدون زحمت و صرف هزینه آگاه شوید و با برطرف کردن مشکل موجود، مشکلات احتمالی دیگر را هم از سر راه بردارید.

  سخن نهایی: خلاق باشید

  واضح است که شما باید به هر نحوی که می‌شود از تلخی و زهر مواجهه با ارور ۴۰۴ بکاهید. به راه‌های که در این مقاله بیان شد بسنده نکنید و خلاقیت خود را برای به دست آوردن دل کاربر به کار ببندید.