آشنایی با ابزار gtmetrix
شبکه

آشنایی با ابزار gtmetrix


چهارشنبه 31 تیر 1394
10 دقیقه
آنچه در این مقاله میخوانید

  GTmetrix چیست؟

  ابزار GTmetrix یکی از سرویسهای دو شرکت گوگل و یاهو است که برای بررسی و تحلیل سرعت وبسایتها مورد استفاده قرار می‌گیرد و تحلیل‌های دقیقی در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد، به گونه‌ای که با کمک این ابزار می‌توان سرعت بارگذاری سایت را مورد بررسی قرارداد. به عبارتی، هدف اصلی ابزار GTmetrix بررسی و تحلیل سرعت بارگذاری وب سایت‌های اینترنتی می‎باشد که با شعار«وب باید سریع باشد» عمل می‌کند.

  gtmetrix چیست

  GTmetrix چه کاری انجام میدهد؟

  1-ابزاری برای تجزیه و تحلیل وب سایت

  گاهی مدیران به دنبال آنالیز و افزایش Performance سایت هستند، این کار توسط ابزار GTmetrix قابل اجراست که هم سرعت لود صفحه افزایش پیدا می‌کند و هم بهینه سازی سایت بهتر انجام می‌شود.

  2-سهولت در یادگیری و کاربرد

  استفاده از ابزار GTmetrix بسیار آسان بوده بطوری که به دلیل طراحی ساده، تمامی کاربران توانایی کار با آن را دارند. در ابزار GTmetrix هر بخش با عنوان «what does this mean» در کنار هر تب آورده می‌شوند که از این طریق می‌توان توضیحات را به صورت خلاصه مطالعه نمود.

  3-کمک به افزایش سرعت لود سایت

  جی تی متریکس تحلیل جامعی را از سرعت سایت بر اساس شاخص‌های تعریف شده GooglePage Speed و Yslow انجام می‌دهد که به همراه آن توصیه‌هایی نیز برای افزایش سرعت ارائه می‌دهد. این ابزار همچنین قابلیت تحلیل سرعت بارگذاری سایت بر روی تلفن‌های هوشمند را نیز داراست.

  gtmetrix چیست

  4-امکان مقایسه چندین وب سایت

  یکی دیگر از ابزار GTmetrix، امکان مقایسه چندین وب سایت با شاخص‌های مختلف می‌باشد که این کار می‌تواند به ارتقا سطح وب سایت کمک کند.

  5-بررسی سایت

  با این ابزار می توان به بررسی میزان بهینه سازی تصاویر، کمینه بودن اندازه درخواست‌ها، بررسی ساختار کدهای HTM و CSS، ساختار کد جاوا اسکریپت و ... پرداخت. نکته جالب توجه این سرویس، پیشنهادات جالب و کاربردی است که برای بهینه‌سازی سرعت بخش‌های مختلف وبسایت، به شما ارائه می‌دهد.

  6-قابلیت تعیین شاخص‌های اختصاصی

  ابزار GTmetrixقابلیت تعریف و تعیین شاخص‌های خاص را با مقادیری ویژه برای وبسایت فراهم می‎کند و در صورتی که عملکرد سایت شما از مقدار شاخص‌های تعریف شده پائین‎تر باشد، پیام هشداری از طرف وب سایت GTmetrix به آدرس پست الکترونیکی ارسال می‌شود.

  7- ایجاد تست‌های زمان بندی شده

  GTmetrix می تواند تست‌های زمان بندی شده ای را ایجاد نموده که این تست‌ها می‌توانند به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه با توجه به شاخص‌هایی که برای آنها تعریف می‌شود، برروی سایت انجام شوند. این ابزار همچنین قابلیت انجام تست‌های ساعتی را نیز دارد.

  gtmetrix چیست

  8-ارائه سرویس‌های اختصاصی

  جی تی متریکس می‌تواند چهار سرویس اختصاصی ارائه نماید که عبارتند از؛ سرویس نقره ای، سرویس برنزی، سرویس طلایی و سرویس سفارشی. این سرویس‎ها بر حسب میزان قابلیتشان، قیمت‌های مختلفی نیز دارند.

  9- تولید گزارش‌های حرفه‌ای با فرمت pdf

  گاهی برخی از مطالبی که در سایت قرار داده می‌شود بسیار طولانی هستند و به همین دلیل ممکن است بازدیدکننده خسته شود. قراردادن مطالب طولانی در فایل‌های PDF این کار را آسان می‌کند. ابزار GTmetrix نیز به منظور قابلیت بارگذاری PDF ، مناسب می‎باشد.

  10- ارائه توصیه‌های کاربردی در رابطه با SEO سایت

  این ویژگی برای طراحی سایت حرفه ای بسیار مناسب است.باتوجه به امکاناتی که ابزار GTmetrix ارائه می‌دهد، به طور خودکار بهینه‌سازی سایت نیز صورت می‌گیرد.